Angle Up

TalTechi Andmelabori animatsioonid

 

Andmepõhised lahendused on sotsiaalsete probleemide lahendamisel muutumas üha populaarsemaks. Siiski on oluline tõstatada küsimus, kelle probleeme ja prioriteete  andmepõhised lahendused õigupoolest käsitlevad.

TalTechis ühiskonna ja andmete vahelisi seoseid uuriv Andmelabor on käivitanud koostöös Walgusega sellele ja mitmetele teiste sotsiaalteaduslike suurandmetega seotud küsimuste ja lahenduste üle arutlemiseks uue videosarja.

Sarja esimene epsiood – “Põgenike ümberasustamise algoritmide sotsiaalne jõud” – uurib andmeekspertide ja Süüria pagulaste vaatenurki põgenike ümberpaigutamise algoritmidele.

Video põhineb prof Anu Masso and dr Tayfun Kasapoğlu artiklil “Understanding power positions in a new digital landscape: perceptions of Syrian refugees and data experts on relocation algorithm”.

Ideaalid selle kohta, millised peaksid algoritmid olema või mida tegema, dikteerivad kaasaegse ühiskonna ja inimeste juhtimist. Täna valitsevad avalikus, era- ja kolmandas sektoris eri arusaamad andmelahenduste loomisest ja nende alusväärtustest.

Video “Andmepioneerid kui algoritmilise valitsemise ideaalide vahendajad” tutvustab andmetega tegelevate ekspertide ehk andmepioneeride kui algoritmilise valitsemise ideaalide vahendajate väljavaateid sotsiaalset heaolu tõstvaks algoritmiliseks juhtimiseks.

Loe pikemalt andmetega töötavate ekspertide ehk andmepioneeride rollist algoritmilise valitsemise ideaalide vahendamisel teemakohasest teadusartiklist.

Mida tähendab tohutute andmemahtude kättesaadavus sotsiaalteaduste jaoks? Kas meil on ikka vaja sotsiaalteooriaid või piisab ühiskonna mõistmiseks ka kasutatavast andmehulgast ja selle asjakohasest analüüsist? Nende küsimustega tegeleb sarja kolmas video, “Suurandmed ja sotsiaalteooriate tähtsus”. Loe pikemalt teemakohasest artiklist.

Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudis asuv Andmelabor koondab endas mitmeid tunnustatud ja tuntust koguvaid teadlasi erinevatest valdkondadest nagu infosüsteemid, arvutuslik sotsiaalteadus, avalik haldus ja kriitiline sotsioloogia, meedia- ja kommunikatsiooniuuringud, tehnoloogia filosoofia.

Sotsiaalteaduslike suurandmete professor Anu Masso juhtimisel uuritakse laboris sageli läbipaistmatuid seoseid (suur)andmete, tehnoloogia ja üksikisikute ning ühiskonna vahel laiemalt, et mõista ja lahendada sotsiaalsest andmetöötlusest tingitud sotsiaal-kultuurilisi muutusi, tagajärgi ja tagasilööke. Vaata rohkem Andmelabori kodulehelt.

Animatsioonivideote tellimiseks kirjutage aadressil info@walgus.ee või kasutage kodulehe kontaktivormi. Vaata lisaks: videograafia, animatsioon.

Taltechi Andmelabori animatsioonivideod, Walgus 2020–2021:

 

🎄 Jõulutervitused 2021

 

Meie võttegrupp sai tänavu nautida mõnusaid lumiseid hetki Tartumaal ja Valgamaal, kus võtsime videosse kohalike omavalitsuste jõulusoovid.

Kastre on looduskaunis vald Tartumaal, mis tekkis 2017. aastal Haaslava, Mäksa ja Võnnu valla ühinemisel. Samuti liideti Kastre vallaga Meeksi valla Järvselja ja Rõka küla.

Kastre vallavalitsus soovib kõikidele vallaelanikele rahulikke pühi ja edukat uut aastat!

Samuti võtsime videosse pühadetervitused kaunist Valga vallast. Rahu- ja rõõmuküllaseid jõulupühi ning teguderohket 2022. aastat soovivad Valga vallavolikogu esimees Lauri Drubinš ja vallavanem Monika Rogenbaum.

Videotööde tellimiseks võta meiega ühendust aadressil info@walgus.ee või kasutada kodulehe kontaktivormi. Peatse kohtumiseni! Vaata lisaks: videograafia ja videosein.

Toimetas Erlich Lõwi

 

Noorsootöö nädala videosari: vaimne tervis

 

Üle-eestiline noorsootöö nädal 11 leidis aset 22.–30. novembrini 2021. Sel aastal oli noorsootöö nädala fookuses vaimne tervis ja digitaliseerumine – asuti lahti harutama ja mõtestama käesoleva aja vaimse tervise ja digitaliseerumisega seotud väljakutseid ja loomulikult ka võimalusi.

Haridus- ja Noorteameti tellimusel valminud videoklippides jagasid erinevatest Eesti paikadest pärit noorsootöötajad ning noored oma kogemuslugusid vaimse tervise probleemidest ja nende ületamisest.

Restart nimetust kandvates videotes jagavad noortevaldkonna töötajad kolleegidega oma edulugusid, kuidas nad on ületanud oma vaimse tervise raskusi. Võrumaalt pärit Ave-Liis andis oma videos kasulikke nõuandeid, kuidas töö ja eraelu vahel õiget tasakaalu leida ja säilitada.

Paide tüdruk Janely jagas oma lugu söömishäirega võitlemisest.

Noortevaldkonna töötaja Maria jagas oma lugu teekonnast tervema iseendani – sellest, kuidas ta võitles pikalt depressiooniga, enne kui taipas, et midagi on valesti.

Rollide paljusus on meie elu lahutamatu osa ja nende keskel on lihtne ennast ära kaotada nii, et endalegi ootamatult on töö ja vaba aeg põimunud üheks. Kuidas elada selliselt, et sinu töö ja eraelu vahel valitseks tasakaal? Ühte retsepti selleks ei ole, aga siin videos pakub noorsootöötaja Kätlin mõned mõtted…

Kes palju teeb, see palju jõuab. Aga mõnikord kaob motivatsioon ning tuleb seda uuesti leidma asuda. 18-aastane Ranel käsitles oma videos teemat, kuidas leida uuesti motivatsiooni ja miks on tähtis tegeleda hobidega?

16-aastane Aleksandra jagas meiega oma lugu, mis sai alguse juba lasteaias. Sellest ajast peale koges ta kiusamist kuni 7. klassini… Kuidas see kõik lahenes?

17-aastane Evelin võitles mõnda aega anoreksiaga, kuid suutis sellest omal käel jagu saada.

Videod avaldati Teeviit Facebooki lehel ning YouTube'i kanalis. Kui puutud kokku sarnaste probleemidega, mida videosarjas kirjeldatakse, siis leiad erinevaid materjale ja rohkem infot abi saamise võimaluste kohta Peaasi.ee kodulehelt.

Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Eesti Koolipsühholoogide Ühingu koostöös on avatud tasuta koolipsühholoogide nõuandetelefon, kuhu on oodatud helistama kõik laste ja noortega töötavad inimesed, lapsevanemad ning õpilased. Nõuandeliini eestikeelne number 1226 vastab esmaspäevast reedeni kl 16–20 ning venekeelne number 1227 teisipäeviti kl 16–20.

Täname Paide Gümnaasiumit, Pääsküla Kooli ja Viimsi Noortekeskust, kes andsid meile lahke loa oma ruume klippide filmimiseks kasutada.

Videoteenuste tellimiseks kirjuta aadressil info@walgus.ee või kasuta kodulehe kontaktivormi. Vaata lisaks: videograafia ja videosein.

Toimetas Erlich Lõwi

 

Õppevideo: tagasisidestamise olulisus

 

Noortelt küsitakse tihti sisendit, kuid ei selgitata, kuidas lõplik otsus kujunes. Koostöös Eesti Noorteühenduste Liiduga valmis video sellest, kui oluline on hea tagasiside.

Tagasiside aitab noortel aru saada, kuidas otsusteni jõuti ja kuidas seda mõjutas noorte antud sisend.

Eesti Noorteühenduste Liit (ENL) on katusorganisatsioon, mis ühendab Eestis tegutsevaid noorteühendusi ja osaluskogusid.

ENLi peamisteks eesmärkideks on pakkuda noorteühendustele eestkostet, kujundada noori toetavat ühiskondlikku arvamust ja seadusandlikku keskkonda, esindada liikmete noortepoliitilisi huve Eestis ja rahvusvahelisel tasandil ning soodustada noorte aktiivset osalust ühiskonnas.

Videos osalesid lisaks ENL-ile ka Keila Noortevolikogu ja Väike-Maarja Noortevolikogu.

Õppevideo tellimiseks kirjuta aadressil info@walgus.ee või kasuta kodulehe kontaktivormi. Uuri lähemalt Walguse videoteenuste kohta ning vaata ENL-ile varem tehtud videot projekti kirjutamisest.

Toimetas Erlich Lõwi

 

Videosari "Noorte häälel on jõud"

 

Riigi valimisteenistuse ning Eesti Noorteühenduste Liidu tellimusel valminud videosari “Noorte häälel on jõud”, mis kutsub noori esmavalijaid võtma osa 2021. aasta kohaliku omavalitsuse valimistest. Kohalikel valimistel saavad valida kõik vähemalt 16-aastased püsivalt Eestis elavad inimesed.

Valminud videosarjas said sõna esmavalijad Eesti eri paigust: Sass Kuressaarest, Kirke Türilt, Joosep Jõgevalt ning Darja Alutaguselt.

Kohalikel valimistel kandideerib 2021. aastal kokku 10 025 kandidaati. Valimised toimuvad 17. oktoobril, valimisnädal algab esmaspäeval ja koosneb kuuest eelhääletamise päevast ning lõpeb pühapäeval, valimispäeval. Eelhääletamise perioodil on võimalik oma hääl anda elektrooniliselt. Täpsem info valimised.ee kodulehel.

Reklaamvideo tellimiseks võta ühendust aadressil info@walgus.ee või kasuta meie kodulehe kontaktivormi. Vaata lisaks: videoteenused ja Walguse videosein.

Toimetas Erlich Lõwi

 

Video: Rebasemõisa Festival 2021

 

Tänavune Rebasemõisa muusikafestival toimus 31. juulil 2021 ning tõi terveks päevaks Vana-Võromaa äärealale, Karula rahvusparki kokku kõik muusikagurmaanid ning looduse nautlejad. Laiahaardelist folgist reggaeni muusikaprogrammi sai jälgida orus asuva kodutalu hoovile seatud põhupakkidelt või lausa murul pikutades.

Festivali lava asus pisikese tiigi kaldal, vaatega soisele kopramajandusele, inimesest puutumata metsale ja veiste karjamaale mille asukatel on kombeks päikeseloojangu ajal taeva taustal poseerimas käia.

Suurepärase muusika ja maaliliste kuplite rüpes, Eesti ühes puhtaima loodusega piirkonnas, hoolitsesid nii kohalikud väike-ettevõtted kui ka tuntumad tegijad selle eest, et külalistel oleks kõhud head ja paremat täis.

Kogu päeva jooksul olid avatud tasuta töötoad ning lasteala, kus viiakse juhendajate pilgu all läbi loomingulisi ja seltskondlikke tegevusi. Festivali muusikaline menüü oli järgnev: Leik, Fylgja, Aapo Ilves, Linalakk, Tõnis Mägi, POSÕ, Bombillaz, DJ Ras Wu.

Festivali leht ja sündmuse leht Facebookis. Vaata lisaks: Walguse videoteenused ning Linalakk ja sõbrad Oru talus (2020). Video tellimiseks kirjuta aadressil info@walgus.ee või kasuta kodulehe kontaktivormi.

Toimetas Erlich Lõwi